VILLIglas - glass tiles and glass mosaic
Interclassica Music Management
Hausboot Café Bar - Hotel Astoria Pörtschach

 


24. Internationaler Johannes-Brahms-Wettbewerb 2017 Poertschach Austria

Information Regulations Registration Contact

  news
  the competition
  results 2016
  what's special?
  prizes
  jury
  how to find us
  accommodation
  brahms & the lake
  past winners
  photos
  links

  auf deutsch


Bookmark and Share

23rd International Johannes Brahms Competition Pörtschach
Results and Prize Winners - 2016 Competition

PRIZE OF THE AUDIENCE

The prize of the audience is sponsored by Casino Velden and is awarded by the audience of the final concert at Casineum Velden on September 11, 2016 to: Marcel Johannes Kits (cello, b. 1995, Estonia).

PRIZE WINNERS

CHAMBER MUSIC

1st round: 19 ensembles mit 44 artists

2nd round: 10 ensembles

The following have reached the semifinal (in alphabetical order):

ARC Trio
OZAWA Kae (piano), YODA Masanobu (violin), YAMAMOTO Naoki (cello), all from Japan

Duo Hoffnung
SUGIBAYASHI Gaku (piano), MATSUMOTO Hiroka (violin), both from Japan

Duo Minilla
NAMBU Yuki (piano), WATANABE Kyoko (violin), both from Japan

Duo PiaCevole
BEYTOLLAHI Fateme (piano), STIEGLER Nadja (cello), both from Austria

Duo Schäffer-Palojtay
PALOJTAY János (piano, Hungary), SCHÄFFER Susanne (violin, Germany)

Ensemble Zeitlose Musik
GANGNUS Nikolai (piano), DRUKH Yulia (clarinet), both from Russia

Görög Sisters piano duo
GÖRÖG Enikő (piano), GÖRÖG Noémi (piano), both from Hungary

Kalliopé Trio Prague
GREŠLOVÁ Alena (piano), VOKÁČOVÁ Marketa (violin), ZEMEN Jan (cello), all from Czech Republic

Trio Verthé
OMORI Masahiko (piano, Japan), NAGAO Maria (violin, France), HIRANO Tomomi (cello, Japan)

Duo Yui-Park
YUI Kasumi (piano, Japan), PARK Soo-Hyun (violin, South Korea)

3rd round: 5 ensembles

The following have reached the final (in alphabetical order):

Duo Schäffer-Palojtay
PALOJTAY János (piano, Hungary), SCHÄFFER Susanne (violin, Germany)

Ensemble Zeitlose Musik
GANGNUS Nikolai (piano), DRUKH Yulia (clarinet), both from Russia

Görög Sisters piano duo
GÖRÖG Enikő (piano), GÖRÖG Noémi (piano), both from Hungary

Kalliopé Trio Prague
GREŠLOVÁ Alena (piano), VOKÁČOVÁ Marketa (violin), ZEMEN Jan (cello), all from Czech Republic

Duo Yui-Park
YUI Kasumi (piano, Japan), PARK Soo-Hyun (violin, South Korea)

Prize winners:

1st: Duo Yui-Park
YUI Kasumi (piano, Japan), PARK Soo-Hyun (violin, South Korea)
Prize given by: State of Carinthia

2nd: Görög Sisters piano duo
GÖRÖG Enikő (piano), GÖRÖG Noémi (piano), both from Hungary
Prize given by: State of Carinthia

3. Duo Schäffer-Palojtay
PALOJTAY János (piano, Hungary), SCHÄFFER Susanne (violin, Germany)
Prize given by: State of Carinthia

VIOLIN

1st round: 75 artists

2nd round: 16 artists

The following have reached the semifinal (in alphabetical order):

Elizabeth Basoff-Darskaia (b. 1994, USA)

Alexandra Bobeico (b. 1996, Romania)

Benjamin Herzl (b. 1994, Austria)

Kokoro Imagawa (b. 1998, Japan)

Honoka Kishimoto (b. 1994, Japan)

Paul Kropfitsch (b. 2000, Austria)

Bastian Gabriel Loewe Yanez (b. 1991, Chile)

Yukari Ohno (b. 1995, Japan)

Soohyun Park (b. 1989, Austria)

François Pineau (b. 1994, France)

Muhammedjan Sharipov (b. 1994, Uzbekistan)

Dorothea Stepp (b. 1996, Germany)

Mayu Tomotaki (b. 1995, Japan)

Yukiko Uno (b. 1995, Japan)

Julian Walder (b. 2000, Austria)

Rino Yoshimoto (b. 2003, Japan)

3rd round: 3 artists

The following have reached the final (in alphabetical order):

Benjamin Herzl (b. 1994, Austria)

Paul Kropfitsch (b. 2000, Austria)

Soohyun Park (b. 1989, Austria)

Prize winners:

1st: Paul Kropfitsch (b. 2000, Austria)
Prize given by: Casino Velden

2nd: Soohyun Park (b. 1989, Austria)
Prize given by: Johannes Brahms Gesellschaft Pörtschach

3rd: Benjamin Herzl (b. 1994, Austria)
Prize given by: State of Carinthia

CELLO

1st round: 44 artists

2nd round: 14 artists

The following have reached the semifinal (in alphabetical order):

Sevak Avanesyan (b. 1989, Armenia)

Mislav Brajković (b. 1994, Croatia)

Min Suk Cho (b. 1993, South Korea)

Aurore Dassesse (b. 1991, Belgium)

Jérémy Garbarg (b. 1995, France)

Akito Goto (b. 1995, Japan)

Saskia Hirschinger (b. 1995, Germany)

Yeeun Kang (b. 2002, South Korea)

Marcel Johannes Kits (b. 1995, Estonia)

Dóra Kokas (b. 1992, Hungary)

Rebecca Krieg (b. 1995, Germany)

Sam Lucas (b. 1996, Australia)

Kristina Vocetková (b. 1993, Czech Republic)

Hongyu Zhu (b. 1986, China)

3rd round: 3 artists

The following have reached the final (in alphabetical order):

Jérémy Garbarg (b. 1995, France)

Marcel Johannes Kits (b. 1995, Estonia)

Dóra Kokas (b. 1992, Hungary)

Prize winners:

1st: Marcel Johannes Kits (b. 1995, Estonia)
Prize given by: Casino Velden

2nd: Dóra Kokas (b. 1992, Hungary)
Prize given by: Johannes Brahms Gesellschaft Pörtschach

3rd: Jérémy Garbarg (b. 1995, France)
Prize given by: State of Carinthia

VIOLA

1st round: 51 artists

2nd round: 15 artists

The following have reached the semifinal (in alphabetical order):

Momoko Aritomi (b. 1996, Japan)

Darryl Bachmann (b. 1997, Switzerland)

Elena Dypkeeva (b. 1988, Russia)

Sara Ferrández (b. 1995, Spain)

Mari Fukazawa (b. 1987, Japan)

Nikita Gerkusov (b. 1992, Russia)

Qian Hui Ho (b. 1996, Singapore)

Gueli Kim (b. 1992, South Korea)

Guillaume Leroy (b. 1982, France)

Engin Lössl (b. 1992, Austria)

Anna Lysenko (b. 1990, Ukraine)

Hayang Park (b. 1998, South Korea)

Tobias Reifland (b. 1994, Germany)

Aleksandr Tatarinov (b. 1994, Russia)

Silas Zschocke (b. 1997, Germany)

3rd round: 6 artists

The following have reached the final (in alphabetical order):

Sara Ferrández (b. 1995, Spain)

Nikita Gerkusov (b. 1992, Russia)

Gueli Kim (b. 1992, South Korea)

Engin Lössl (b. 1992, Austria)

Anna Lysenko (b. 1990, Ukraine)

Tobias Reifland (b. 1994, Germany)

Prize winners:

1st: Gueli Kim (b. 1992, South Korea)
Prize given by: LIST Group

2nd: Tobias Reifland (b. 1994, Germany)
Prize given by: Johannes Brahms Gesellschaft Pörtschach

3rd: Nikita Gerkusov (b. 1992, Russia)
Prize given by: State of Carinthia

VOICE

1st round: 43 artists

2nd round: 15 artists

The following have reached the semifinal (in alphabetical order):

Friederike Beykirch (b. 1991, Germany)

Megi Chikhradze (b. 1988, Georgia)

Claire Elizabeth Craig (b. 1988, United Kingdom)

Daniel Foki (b. 1992, Hungary)

Liviu Holender (b. 1992, Austria)

Magnus Jonsson (b. 1987, Iceland)

Dong Liu (b. 1991, China)

Ena Pongrac (b. 1991, Croatia)

Ekaterina Protsenko (b. 1991, Russia)

Katharina Ruckgaber (b. 1989, Germany)

Philipp Scherer (b. 1986, Germany)

Modestas Sedlevičius (b. 1987, Lithuania)

Emma Sventelius (b. 1990, Sweden)

Klaudia Tandl (b. 1986, Austria)

Katrin Targo (b. 1980, Estonia)

3rd round: 6 artists

The following have reached the final (in alphabetical order):

Claire Elizabeth Craig (b. 1988, United Kingdom)

Daniel Foki (b. 1992, Hungary)

Liviu Holender (b. 1992, Austria)

Modestas Sedlevičius (b. 1987, Lithuania)

Emma Sventelius (b. 1990, Sweden)

Klaudia Tandl (b. 1986, Austria)

Prize winners:

1st: Daniel Foki (b. 1992, Hungary)
Prize given by: BKS Bank AG

2nd: Claire Elizabeth Craig (b. 1988, United Kingdom)
Prize given by: Rotary Klagenfurt-Wörthersee

3rd: Emma Sventelius (b. 1990, Sweden)
Prize given by: State of Carinthia

SPECIAL PRIZES

Special prize of the jury for exceptional technical and artistic quality:
Kokoro Imagawa (violin, b. 1998, Japan)

Special prize of the jury awarded in recognition of her great talent and as an encouragement to develop it:
Rino Yoshimoto (violin, b. 2003, Japan)

Special prize of the jury awarded in recognition of her great talent and as an encouragement to develop it:
Yeeun Kang (cello, b. 2002, South Korea)

Special prize of the jury for an exquisite interpretation of Schubert and a set of strings by Thomastik-Infeld (Vienna):
Engin Lössl (viola, b. 1992, Austria)

Vadim Repin special prize for an exceptional Mozart interpretation in the violin section:
Benjamin Herzl (b. 1994, Austria) and Honoka Kishimoto (b. 1994, Japan)

Best lied accompaniment:
Tobias Kaltenbrunner (b. 1994, Austria) and Lyndsi Maus (b. 1990, United States)

Special prize for the best interpretation of a contemporary song:
Claire Elizabeth Craig (b. 1988, United Kingdom), given by Interclassica Music Management

Prize for the best lied duo:
Modestas Sedlevičius (b. 1987, Lithuania) und Anna Anstett (b. 1988, Ukraine), given by KS Gabriele Fontana.

Sets of strings by Thomastik-Infeld (Vienna) for the first three of the violin, viola, cello, and chamber music sections.

All finalists get a three-year HELLO STAGE membership. Hello Stage is an innovative new online platform, targeted for the classical music community.

CONCERT INVITATIONS

Kim's Award of Utsunmiya MusicArt Foundation:
Concert invitation to Japan for Marcel Johannes Kits (cello, b. 1995, Estonia), given by Phyo Kim MD PhD

Concert invitation to Japan:
Daniel Foki (voice, b. 1992, Hungary) to sing Schubert's "Winterreise", given by Maestro Yuki Miyagi

Concert engagement at Neues Künstlerforum in Vienna:
Duo Yui-Park (chamber music) - Kasumi Yui (piano, b. 1991, Japan) and Soohyun Park (violin, b. 1989, South Korea), given by Prof Ernst Lintner


  

  

 

© 2003-2017 Johannes-Brahms-Gesellschaft Pörtschach